Povežite se s nama

U fokusu

Istraživanje: 28 posto građana osjetilo je diskriminaciju, i to najčešće na poslu te prilikom zapošljavanja

Objavljeno:

- dana

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter predstavila je “Istraživanje o stavovima i razini svijesti o diskriminaciji i pojavnim oblicima diskriminacije” koje je 2022. godine za instituciju proveo Ipsos.

U njemu je 28 % građana reklo da je bilo diskriminirano u posljednjih pet godina, što je više nego što je bio slučaj u istraživanju iz 2016., kad je to reklo 20 % građana.

Oni koji su se osjećali diskriminirani u ovom istraživanju rekli su da je to najčešće bilo u području rada i zapošljavanja (43 %), zatim zdravstvene zaštite (9 %) i treće mjesto dijele pravosuđe i socijalna skrb (5 %).

– Porast može značiti da je diskriminacija raširenija nego ranije, ali i da se češće prepoznaje. U prilog pozitivnog smjera govori porast broja onih koji točno opisuju diskriminaciju i kažu da je to različito postupanje prema nekome na osnovu neke osobine, što je blisko opisu iz Zakona o suzbijanju diskriminacije – pojašnjeno je u istraživanju.

Među onima koji su bili diskriminirani tek je 40 % nešto i poduzelo. Ipak, to je više nego 2016. kad ih je reagiralo 32 %, ali i dalje znači da najveći broj građana, njih 60 %, diskriminaciju nije prijavilo. Među onima koji su nešto poduzeli, najviše ih je dalo otkaz ili otišlo u mirovinu (18 %), podnijelo privatnu tužbu (17 %) ili su se obratili nadređenima (14 %).

Oni koji nisu reagirali na diskriminaciju kažu da se time ništa ne bi promijenilo (52 %), da bi postupak bio prekompliciran, dugotrajan i skup (21 %) ili da bi im se situacija još i pogoršala (20 %). Nadalje, 69 % građana reklo je kako bi sigurno ili vjerojatno prijavilo diskriminaciju drugih. No, kako je riječ o društveno poželjnom ponašanju, ovaj je rezultat potrebno uzeti s rezervom, pojašnjeno je istraživanjem.

Zanimljivo je da građani najčešće diskriminaciju u posljednjem istraživanju opisuju kao omalovažavanje, ponižavanje i podcjenjivanje (27 %), zatim kao diskriminaciju na temelju vjere (gotovo 25 %) i diskriminaciju na temelju boje kože (25 %).

Na pitanje tko najviše diskriminira, građani u prvom redu ističu različita javnopravna tijela pa je tako to najčešće država – zbroj odgovora iznosi 32 % (državne institucije, Vlada, institucije regionalne i lokalne samouprave, sudovi, školski sustav, policija).

Predrasude

Pozitivne, ali polagane promjene vidljive su i kod predrasuda, koje su manje prisutne nego ranije, posebno prema azilantima, osobama s duševnim smetnjama, LGBTIQ osobama i starijima. S druge strane, prisutni su i negativni trendovi pa se tako 55 % ispitanika slaže s tvrdnjom da većina Roma živi od socijalne pomoći i ne želi raditi, dok je 2016. to smatralo 48 % ispitanika. Porastao je i broj onih koji podržavaju stereotipni stav o nejednakosti žena i muškaraca u društvu zbog toga što nisu jednaki “po prirodi” – sada to smatra četvrtina, dok je ranije to smatrala petina ispitanih.

Pri tome, građani upravo Rome smatraju najdiskriminiranijima (18 %), a zatim LGBTIQ osobe (16 %), osobe s invaliditetom (10 %), žene (9 %) i siromašne osobe (9 %). Također, i dalje smatraju da je diskriminacija najzastupljenija u radu i kod zapošljavanja, kao i u dosadašnjim istraživanjima, a isto svake godine pokazuju i pritužbe koje građani šalju pučkoj pravobraniteljici.

Zabrinutost

Boris Jokić s Instituta za društvena istraživanja podsjetio je kako prema istraživanjima Instituta, mladi postaju sve tolerantniji, naročito prema LGBTIQ osobama, ali i prema drugim skupinama. No, izrazito zabrinjava istraživanje prema kojem mladi imaju veliku želju odseliti iz Hrvatske, upravo zbog percepcije o raširenoj diskriminaciji, ponajviše u obrazovanju i kod zapošljavanja.

– Zaključno, uzimajući u obzir da je broj osoba koje se smatraju diskriminiranima porastao, unatoč nekim pozitivnim promjenama koje vidimo, jasno je da je diskriminacija i dalje izraženo prisutna. Podaci koje donosi ovo istraživanje pokazuju da država treba više raditi na osvještavanju, informiranju i educiranju, uključujući sustavno obrazo­vanje o ljudskim pravima i jednakosti. Prikupljeni podaci ujedno pokazuju i da se mehanizmi za zaštitu od diskriminacije ne koriste u dovoljnoj mjeri, što znači da je potrebno raditi na jačanju povjerenja građana u institucije, a temelj za to jest aktivniji i učinkovitiji rad institucija. Nama kao središnjem tijelu za suzbijanje diskriminacije ovi podaci govore da trebamo biti još vidljiviji u javnosti i još snažnije kao neovisna institucija progovarati o prisutnoj diskriminaciji i raditi na njezinom suzbijanju. Napokon, nadam se da će rezultati ovog istraživanja biti poticaj različitim dionicima za dodatno djelovanje, a našoj će instituciji zasigurno služiti u daljnjem radu na suzbijanju diskriminacije – stoji u zaključku Tene Šimonović Einwalter.

U fokusu

FOTO Moćni Rafalei preletjeli nad sjeverom Hrvatske za oko 4 minute, jeste li ih vidjeli?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Veliko pojačanje obrani Republike Hrvatske su višenamjenski borbeni avioni Rafalei koji su u našu zemlju došli 25. travnja.

Povodom današnjeg svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak od 9 do 11 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Dva hrvatska Rafalea već su se mogla vidjeti nad sjeverom Hrvatske jer su nad Koprivnicom bilu u 09:50, nad Ludbregom i Čakovcem u 09:52, nad Varaždinom u 09:54 i Krapinom u 09:56.

Morali ste biti jako točni ako ste ih željeli vidjeti, ali ako niste uspjeli zabilježila ih je nad Varaždinom kamera našeg Ivana Agnezovića. Čak i ako ih niste stigli vidjeti vjerojatno ste ih čuli.

Nastavite čitati

U fokusu

Rafalei danas prelijeću cijelu RH, evo kada “brišu“ iznad Varaždina i Čakovca

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Povodom svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak, u srijedu 1. svibnja 2024. godine u jutarnjim satima, od 09:00 do 11:00 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Preletom iznad cjelokupnog teritorija Republike Hrvatske piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva izvest će svoju prvu zadaću višenamjenskim borbenim avionima Rafale u znak zahvalnosti i poštovanja prema svim sudionicima vojno-redarstvene operacije “Bljesak”, a posebno prema svim hrvatskim braniteljima koji su život položili za hrvatsku slobodu i samostalnost.

Dva hrvatska Rafalea preletjet će hrvatske gradove po sljedećim rutama i vremenima:

1. Velika Gorica 09:11 – Ivanić Grad 09:14 – Kutina 09:17 – Novska 09:18 – Okučani 09:20 – Nova Gradiška – Slavonski Brod 09:24 – Županja 09:28 – Vinkovci 09:30 – Vukovar 09:31 – Osijek 09:33 – Beli Manastir 09:36 – Belišće 09:38 – Valpovo – Našice 09:40 – Slatina 09:43 – Virovitica 09:45 – Bjelovar 09:48 – Koprivnica 09:50 – Ludbreg – Čakovec 09:52 – Varaždin 09:54 – Krapina 09:56 – Zaprešić – Samobor 09:59 – Jastrebarsko 10:01 – Karlovac 10:02 – Glina 10:05 – Petrinja – Sisak 10:07 – Velika Gorica.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje