Povežite se s nama

Kultura

Ovogodišnji muving u RezervArtu počeo izložbom “Tijela“ Ivana Paulića

Objavljeno:

- dana

U galeriji RezervArta u subotu, 10. lipnja, otvorena je izložba slika mladog riječkog umjetnika i glazbena Ivana Paulića. Njome je počeo ovogodišnji „muving“ u ovom urbano – umjetničkom centru na Dravi kojim rukovodi Nikola Vudrag, koji je s autorom spomenute izložbe prijateljuje još od studentskih dana.

Zainteresirana kulturna javnost sve do utorka, 1. kolovoza, može razgledati osebujne crteže životinja (mačaka i pasa) te neproporcionalne aktove Ivana Paulića, koji dočaravaju gotovo grotesknu sliku akademskog obrazovanja.


Kako ističe Dominik Grdić u predgovoru pratećeg kataloga, autor se vješto izruguje prostoru, formatu, papiru, portretu i slici. Čini to vještom crtačkom tehnikom i istraživačkim pristupom mediju. Ljudsko tijelo pritom stavlja u ideju objekta izjednačavajući ga svojim rukopisom s istime.


– Gotovo s podsmijehom upućenom prema tradicionalnom slikarstvu, Paulić ulazi u studije odnosa čovjeka i prostora, kao što ulazi i u analizu odnosa studenta i profesora. Grebući opisne linije ugljenom po papiru grebe površinu i ulazi u samu srž modela poučavanja u likovnim umjetnostima. Slike su nastajale tijekom Paulićeva preddiplomskog studija, na kolegiju crtanja akta, gdje mladi umjetnik započinje svoje likovno promišljanje, što ga neminovno dovodi i do propitivanje odnosa slike i slikanoga, odnosno viđenoga i spoznatoga. Njihovih međusobnih odnosa, te odnosa sebe kao studenta i sebe kao umjetnika. Umjetnik u svojem razvoju, htio ne htio, dolazi u sukob sa institucijom, akademijom, učiteljima. Najčešće samo u stavovima i konceptima. Ali to je uvijek bilo tako u svim školama. Studenti uče, ali uče i profesori. Neizbježno je uočiti sigurnost i čvrstinu Paulićevih aktova s jedne, te senzibilitet s kojim pristupa svojem slikarstvu, s druge strane. Nastupom u slikarskom mediju, u kojem za vrijeme studiranja na Akademiji i paralelnog koketiranja sa samostalnošću likovnog vizualnog jezika, brusi svoje slikarske vještine vješto balansirajući između realizma i osobnog nadrealizma – naglašava Grdić.

I dodaje:

– Na prvi dojam se osjeća kvalitetno poznavanje ljudske anatomije, napetosti tjelesne geste, smirenosti opuštenih linija starog i umornog gospodina, dok s druge strane pali maštu i plijeni pozornost smionim crtama kojima gradi nepravilne plohe i proporcije na jeftinom pak-papiru namjerno pripremljenog nepravilnog formata. Tijela su neproporcionalna, prenaglašenih poza i elemenata figure. Isto tako ni intelekt modela nije bitan, kao ni njegova osobnost. Malene glave, maleni umovi. Model je tu da sjedi, student je tu da ga slika – napominje između ostalog Dominik Grdić.

Dodajmo da su na otvaranju prve Pulićeve varaždinske izložbe o umjetniku govorili supružnici – mag. art. Paula Banić Vudrag i varaždinski umjetnik svjetskog glasa Nikola Vudrag koji ovih dana ima pune ruke posla s pripremama za iznimno značajne međunarodne nastupe.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje