Povežite se s nama

Kultura

U Varaždinu izložba o povijesti vinogradarstva u hrvatsko-slovenskom pograničnom području

Objavljeno:

- dana

U sklopu Srijede u Muzeju 15. studenoga u palači Herzer GMV-a u 19 sati otvara se izložba pod nazivom Vino na granici / Vino na meji, nastala u suradnji triju hrvatskih i triju slovenskih arhiva: Državnog arhiva u Varaždinu, Državnog arhiva za Međimurje, Državnog arhiva u Zagrebu, Pokrajinskog arhiva Maribor, Zgodovinskog arhiva Celje i Zgodovinskog arhiva na Ptuju.

Tema je vezana uz povijest vinogradarstva i vinarstva u hrvatsko-slovenskom pograničnom području, a ilustrirana je kroz oko 150 izložaka raznovrsnoga arhivskoga gradiva od 15. do druge polovice 20. stoljeća objedinjenih na fotografijama na 20-ak plakata, od kojih se većina prvi put javno prezentira.

Izložba je strukturirana na etape uzgoja vinove loze i proizvodnje vina kroz poglavlja: Iz zemlje u trs, Iz trsa u grožđe, Iz grožđa u bačve, Iz bačve u flaše, Iz flaše u čaše, Iz čaše u glave. Među izlošcima su srednjovjekovne isprave kojima su regulirani vlasništvo nad zemljom i uvjeti obrade vinograda, zatim katastarski planovi vinogradarskih posjeda, panoramske fotografije vinograda i vinogradarskih radova, klijeti i industrijska postrojenja, oglasi o ponudi vinogradarskih sprava i sredstava za zaštitu loze te vinske etikete i razglednice ugostiteljskih objekata.

Od gradiva Državnog arhiva u Varaždinu izdvajaju se: pregled prihoda i izdataka Grada Varaždina za 1570., koji započinje s prihodima od vina, registar gornice imanja Križovljan iz 1639., zapisnik krapinskog Društva umjerenosti iz 1849., upisnik krčmara i gostioničara Grada Varaždina iz 1890., upitnica o površinama vinograda zaraženih filokserom na području Varaždinbrega iz 1891., zlatna diploma Vjekoslava Leitnera za vinogradarske sprave iz 1900., fotografije krčme Turskom vrhu u Varaždinu s početka 20. stoljeća te fotografska dokumentacija posjeda Seketin obitelji Puttar i Vinarije ZPPK-a Varaždin.

Izložba je postavljena za razgled do 26. studenoga i svojevrsni je uvod u veliku tematsku izložbu Gradskog muzeja Varaždin pod nazivom Bistra kaplja vrednija od zlata, posvećenu vinu i povijesti vinogradarstva na varaždinskom području, koja se otvara u prosincu ove godine.

Kultura

Mladi talenti Glazbene škole predstavljaju se publici uz podršku Varaždinskog komornog orkestra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Koncert učenika uz Varaždinski komorni koncert svake se godine već tradicionalno održava na posljednji dan Varaždinskih baroknih večeri i na tradicionalnom, proljetnom koncertu, gdje su učenici Škole u prilici izvest nešto slobodniji program od onog na Festivalu.

Učenici Glazbene škole u Varaždinu posljednji su puta nastupali uz Varaždinski komorni orkestar na Varaždinskim baroknim večerima, a 16. svibnja 2024. godine predstaviti će se zainteresiranoj publici u Glazbenoj školi u Varaždinu i to ponovno uz podršku Varaždinskog komornog orkestra.

Na koncertu će biti zastupljeni gotovo svi odjeli Škole, a mladi umjetnici već s nestrpljenjem očekuju ovaj nastup.

– Nastupiti uz orkestar poseban je užitak i zasigurno događaj koji se pamti za cijeli život te mi je iznimno zadovoljstvo da ćemo i ovog puta biti u mogućnosti pružiti učenicima priliku za ovaj nastup – istaknuo je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić.

Ne propustite priliku uživati u nastupu mladih talenta Glazbene škole u Varaždinu u četvrtak 16. svibnja 2024. godine s početkom u 19 sati u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole u Varaždinu. Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Alternator i varaždinski HNK donose dvije predstave na znakovnom jeziku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nastojeći omogućiti osobama sa senzornim poteškoćama ravnopravnu participaciju u kulturnom životu kroz konzumaciju umjetničkih sadržaja u prilagođenoj formi, Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti „Alternator“ tijekom svibnja u Varaždinu provodi inicijativu “Uključi me kulturno”.

Ovogodišnje izdanje projekta usmjereno je na osobe s oštećenjem sluha, a podrazumijeva izvedbe dviju predstava varaždinskog HNK prilagođenih na znakovni jezik i uz pratnju titlova.

Na Sceni Rogoz HNK-a u Varaždinu, 17. svibnja u 20 sati, moguće je pogledati poetsku dramu Ivone Marciuš pod nazivom “Kisela krv”. Predstava govori o povratku u traumatično djetinjstvo, a donosi obračun triju generacija žena – Mame, Bake i Unuke koje su žrtve patrijarhalnih obrazaca dovedenih do ekstrema te metaforično predočenih krvavim običajem jedne međimurske obitelji – svinjokoljom. Predstavu je režirala Marina Pejnović, a izvode Ljiljana Bogojević, Barbara Rocco i Dea Presečki.

Dva dana kasnije, 19. svibnja u 20 sati, također na Sceni Rogoz, slijedi izvedba nagrađivanog lutkarsko-dramskog projekta Tamare Kučinović za djecu i odrasle “Šapat duše”. Predstava se bavi izbjeglištvom i ksenofobijom kao jednima od ključnih političkih i etičkih problema ovog stoljeća, pritom otvarajući pitanje nejednakosti između protjeranih i onih koji slobodno oblikuju svoju egzistenciju. U predstavi igraju Filip Eldan, Nikša Eldan, Sunčana Zelenika Konjević, Sara Ipša i Marinko Leš.

Projekt “Uključi me kulturno” nastao je u suradnji s korisnicima Udruge gluhoslijepih osoba Varaždinske županije i HNK-a u Varaždinu, a dugoročno nastoji osvijestiti važnost prilagođavanja umjetničkih sadržaja osobama sa senzornim oštećenjima, potaknuti povećanje ponude i dostupnosti prilagođenog repertoara u kulturnim ustanovama te posljedično smanjiti diskriminaciju i potaknuti inkluzivnost i participaciju ranjivih skupina u kulturno-umjetničkim programima hrvatskih gradova.

Uključi me kulturno je na rasporedu 17. i 19. svibnja, 20 sati, Scena Rogoz (HNK u Varaždinu).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje