Povežite se s nama

U fokusu

U Hrvatskoj je oko 110.000 stranih radnika, a svega 1 % njih ima visoku stručnu spremu

Foto: Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Najveći izazov hrvatskim poduzetnicima i glavni ograničavajući faktor za brži rast i razvoj nacionalne ekonomije je nedostatak kvalificirane radne snage, zbog čega je potrebno promijeniti obrazovnu strukturu i privući strane radnike višeg stupa obrazovanja, zaključeno je na 2. sjednici Gospodarskog vijeća HGK Komore Zagreb 9. svibnja.

Grad Zagreb i Zagrebačka županija, kao gospodarski najsnažnija područja u zemlji, imaju veliku potrebu za zapošljavanjem, a danas zapošljavaju i najviše stranih radnika. Poslodavcima koji posluju na ovom području od početka godine odobrene su dozvole za 15.000 radnika iz trećih zemalja, što je gledajući po županijama najviše u RH.

Ukupno je u Hrvatskoj oko 110.000 stranih radnika, a svega 1 % njih ima visoku stručnu spremu.

– Bitno je da strani radnici nauče osnove hrvatskog jezika, treba ih što kvalitetnije uvesti u posao i pomoći im da se što prije integriraju u društvo. U tome svoj doprinos daje i Hrvatska gospodarska komora kroz integracijski program Welcome to Croatia, prvi takav u Hrvatskoj. Istovremeno, važno je prepoznati skupine čiji potencijal nije iskorišten, a čijom bi se aktivacijom umanjio problem nedostatka radne snage. Kroz programe dodatnih edukacija i prekvalifikacija, ključno je potaknuti uključivanje na tržište rada dugotrajno nezaposlenih osoba, stvoriti uvjete da u većem broju mogu raditi studenti, učenici i umirovljenici, u oblicima koji odgovaraju njihovim potrebama. Naš cilj je inkluzivno tržište rada koje omogućuje svima da ostvare svoj potencijal te da se istovremeno osigurava gospodarski rast i razvoj naše zemlje – kazao je Josip Zaher, predsjednik Komore Zagreb.

Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić održao je prezentaciju Hrvatsko tržište rada – ograničenja, izazovi i mogućnosti, tijekom koje je iznio dugoročne trendove, istaknuo određene izazove i naglasio nužnost aktivnog promišljanja situacije na tržištu rada od strane svih dionika, uključujući i nositelje ekonomske politike.

– Tržište rada na strani ponude uglavnom odražava demografske trendove koji su po svojoj prirodi dugoročni, no nagli porast zapošljavanja stranih radnika u Hrvatskoj sugerira da su određene prilagodbe moguće već i u kratkom do srednjem roku. S druge strane, povoljni recentni gospodarski rezultati generiraju snažnu potražnju za radnom snagom, kao temeljnim proizvodnim čimbenikom – kazao je guverner Vujčić.

U sklopu sjednice GV-a Komore Zagreb održan je panel na kojem su sudjelovali državni tajnik Ivan Vidiš, glavni ekonomist HGK Goran Šaravanja, glavni ekonomist HNB-a Vedran Šošić i prokurist Kamgrada Dragutin Kamenski.

Razgovaralo se o tome u kojoj će mjeri utjecaj automatizacije rada i tehnološki napredak kompenzirati nedostatak radne snage te kako će se rješavati problem nedostatka visokokvalificiranih radnika – u kojim državama ćemo ih tražiti i kako ćemo priznavati njihove kvalifikacije. Zapošljavanje velikog broja stranaca izazov je za tvrtke, potrebna su znatna sredstva i složena organizacija poslovanja, iskustva su poslodavaca.

Što se tiče povratka iseljenih, sudionici panela složili su se da je najizglednije da će se u Hrvatsku vraćati oni koji su odselili u zadnjih desetak godina. Razgovaralo se i uključivanju umirovljenika na tržište rada, a jedan od prijedloga poduzetnika je da se omogući veća fleksibilnost kod njihova zapošljavanja, ali i općenito kod povremenog rada.

U fokusu

Na ponos Gradu Varaždinu – Termoplin osvojenoj “Zlatnoj bilanci“ dodao i opskrbu plinom u ivanečkom kraju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Zlatnu bilancu za 2023. godinu dodijelila je FINA analiziranjem godišnjih financijskih izvještaja 156.145 poslovnih subjekata. Termoplin d.d. Varaždin, kojem je većinski vlasnik Grad Varaždin, proglašen je najuspješnijim poduzetnikom u kategoriji „Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom“.

>>Bosilj: Neću dozvoliti da nečiji unuk bude novi direktor Termoplina, Grad je većinski vlasnik

Ovogodišnja dodjela „Zlatne bilance“ bila je 16. po redu, a Termoplinu d.d. Varaždin ovo je 8. Zlatna bilanca, što potvrđuje kontinuitet stabilnog i pozitivnog poslovanja.

– Protekla, 2023. godina, svakako je bila godina brojnih izazova i posljedica plinske krize. Naša usmjerenost je na sigurnost plinske mreže kao preduvjet daljnje opskrbe plinom, ali isto tako i na stvaranje optimalne cijene koja je održiva s aspekta krajnjeg kupca, opskrbljivača i dioničara društva. Poslovnu aktivnost dominantno smo usmjeravali na postojeće kupce i vlastito distributivno područje, ali isto tako opskrbom plina prisutni smo cijelim teritorijem Republike Hrvatske. Ostvaren je ukupni prihod od cca 50 milijuna EUR, povećana je vrijednost imovine, a poslovanje Termoplina d.d. je stabilno i dugoročno održivo – ističu u ovoj tvrtki koja je poslovanje proširila na ivanečko područje.

Naime, dosadašnjim klijentima na distributivnom području Ivkom – plina, gdje je opskrbljivač plinom  Gradska plinara Zagreb, stigle su kratke obavijesti o promjeni opskrbljivača a u tijeku je i popisivanje stanja plinomjera.

– Za distribucijsko područje IVKOM — PLIN-a nakon provedenog javnog natječaja, odlukom HERA-e za opskrbljivača u obvezi javne usluge opskrbe plinom, u razdoblju od 1.10.2024. do 30.9.2027. određen je Termoplin d.d. Varaždin, ponudivši najniži trošak opskrbe plinom. Nabavnu cijenu plina (a time i krajnju cijenu) određuje HERA i bit će uskoro poznata. Na taj način osigurana Vam je isporuka plina po cijeni koju garantira država, samo će Vaš opskrbljivač plinom, umjesto Gradske plinare Zagreb, biti Termoplin koji će Vam dostaviti i pripadajuće ugovore. Ivkom plin će i dalje obavljati poslove vezane za distribuciju plina, u sklopu kojih je i obaveza očitanja stanja plinomjera s 1.10.2024. – piše u dopisu kojeg je Ivkom – plin poslao potrošačima.  

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO U gnijezdu ljepote: Parkovi dotjerali varaždinski aerodrom, u pristanišnoj zgradi uređen i “VIP salon“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinki aerodrom ovih dana obišao je gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj. Marin Bašić, predstavnik poduzeća Parkovi, koje je operater na aerodromu pokazao je gradonačelniku što je sve obnovljeno.

Gradonačelnik se susreo i razgovarao s djelatnicima Parkova koji svakodnevno obavljaju poslove za normalno funkcioniranje aerodrom koji će uskoro biti mjesto održavanja velikog dvodnevnog međunarodnog aeromitinga  CIAV 2024.

>>U Varaždinu međunarodni aeromiting CIAV 2024 uz Rafale, Krila Oluje i perjanice Red Bull flote iz Salzburga

Gradonačelniku su prezentirani obavljeni radovi, a Parkovi su o tome pripremili i detaljnije izvješće koje donosimo u nastavku:

Nakon obnove rulnice i stajanke, varaždinski aerodrom sada se može pohvaliti i obnovljenom aerodromskom zgradom. Obnovljen je krov, sanirane instalacije, a u proteklih nekoliko tjedana uređene su i prostorije u aerodromskoj zgradi koje su spremne za iznajmljivanje pa će u tu svrhu biti objavljen i javni natječaj. Također je uređen i prostor za pilote, koji je sada reprezentativno mjesto za predah, okrjepu i rješavanje administrativnih obaveza. Mnogima ova prostorija predstavlja prvi susret s Varaždinom. S ciljem ostvarivanja pozitivnog prvog dojma ovdje se stoga mogu pronaći i osnovne servisne informacije, brošure o znamenitostima i turističkoj ponudi te fotografije gradskog pejzaža.

Asfaltirana pista duljine 1611 metara i širine 30 metara sa stajankom površine približno 3000 m2, hangari, servis za zrakoplove i popratne prostorije u aerodromskoj zgradi, čine aerodrom Varaždin jednim od najcjelovitijih manjih aerodroma u Hrvatskoj. Od kolovoza prošle godine na aerodromu radi ugostiteljski objekt TOP GUN, s čije se terase može uživati u pogledu na avione.

Edukativne i profesionalne usluge

Aerodrom je baza brojnim pilotskim školama koje koriste letjelice poput Cessne 172 i Diamond Katana DA20. Najčešći korisnici aerodroma su državljani Slovenije, Mađarske, Austrije i Njemačke. Koriste ga i piloti službenih helikoptera policije, vojske i civilnih službi za spašavanje, kao i privatni korisnici lakih i ultralakih aviona.

Atraktivna lokacija i pristupačnost

Aerodrom je korisnicima atraktivan zbog blizine Zagreba, Ljubljane i Graza, raznolikosti usluga te stručnog i ljubaznog osoblja koje im uvijek na raspolaganju.  Osim toga, sve je više korisnika koji dolaze ciljano u Varaždin, poslovno ili turistički. Česte su posjete poslovnih jetova operatera Avcon Jet s Cessnom 525C Cj4 te Alibrent s Kodiakom 100.

Među partnerima i Jung Sky

Jedan od hangara na aerodromu unajmila je i domaća aviokompanija Jung Sky, specijalizirana za privatne charter letove diljem Europe. Riječ je o kompaniji izrazito visokog renomea u svijetu poslovne avijacije, a prepoznavši ekonomski i turistički potencijal te benefite koje ovaj specifični dio avio-industrije može donijeti varaždinskom aerodromu, ali i gradu te županiji, Jung Sky je u Varaždinu registrirao bazu za održavanje i kompleksne servise mlaznih zrakoplova tipa Cessna 525, 525A i 525B. To naravno uključuje i njihovu vlastitu flotu te se upravo zbog toga na pisti aerodroma vrlo često mogu vidjeti neki od njihovih mlažnjaka. 

Planovi za budućnost

Primarni cilj varaždinskog aerodroma je daljnji razvoj suradnje s aviokompanijama, školama, privatnim vlasnicima i aeroklubovima te povećanje broja slijetanja mlaznih zrakoplova. Održivost i likvidnost planiraju se kroz održavanje konkurentnih cijena najma hangara i pristojbi za slijetanje ali i kroz povećanje iskoristivosti aerodroma te različite oblike komercijalnog korištenja aerodroma.

Događaji i atrakcije

U fokusu je i organizacija aeromitinga, padobranskih boogija, natjecanja aeroklubova, utrka dronova i sličnih oblika sportsko-rekreativnih aktivnosti. Varaždinski aerodrom, s novim sjajem i moderniziranim prostorima, postavlja se kao ključna točka za povezivanje, inovacije i turizam. Planirani događaji i suradnje dodatno će obogatiti kako lokalnu zajednicu, tako i međunarodnu avijacijsku scenu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje