Povežite se s nama

Kultura

Izložba: recentni Švaljekovi radovi od srijede za razgled u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

U organizaciji Gradskog muzeja Varaždin u srijedu, 22. kolovoza, u palači Herzer (Franjevački trg 10) otvara se izložba slika akademskog slikara i grafičara Antuna Borisa Švaljeka.

Izložba obuhvaća recentne radove nastale u posljednje dvije godine, koji Švaljeka ponovno potvrđuju kao slijednika velike slikarske tradicije kojom je obilježena europska umjetnost i kultura, a na čijim vrijednostima i on stvara nove slikarske vrijednosti vlastitoga djela.

Likovni kritičar Milan Bešlić, ujedno autor stručne koncepcije i likovnog postava izložbe, u predgovoru kataloga istaknuo je kako je A. B. Švaljek suvremeni tradicionalist i izravni baštinik T. S. Eliotovog načela po kojemu se iščitavaju vrijednosti individualnoga prinosa suvremenoj umjetnosti na tradicijskim premisama, ne potirući ih nego obnavljajući novim pristupom u starom slikarskom postupku.

Asimilirajući tradicijske vrijednosti, autor u postojeći predložak unosi vlastite vrijednosti, produbljujući njihovu značenjsku slojevitost, dajući im pritom i osobni stvaralački pečat. Gdjekad njegove slike prožimaju motivi kršćanskoga naslijeđa, a ponekad su to motivi tipične švaljekovske imaginativnosti, s ironijskim, ludičkim, humornim i sardoničnim elementima.

Izložba Antuna Borisa Švaljeka otvara se u 19 sati, a za razgled je postavljena do 23. rujna ove godine. Tijekom održavanja Špancirfesta, do 26. kolovoza, izložba se može razgledati, kao i svi ostali postavi Gradskog muzeja Varaždin, svaki dan (osim ponedjeljka) od 10 do 20 sati.

Antun Boris Švaljek – biografija:

Antun Boris Švaljek rođen je u Zagrebu 1951. godine. Podrijetlom je iz Radoboja kod Krapine. Pučku školu završio je u Petrinji, a gimnaziju u Varaždinu, te ga ove činjenice životno određuju. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1974. godine, na slikarskom odjelu kod prof. Šime Perića. Od 1974. do 1977. godine bio je suradnik Majstorske radionice prof. Krste Hegedušića.

Studijski je boravio u Kaliforniji 1979. godine, a nakon toga, početkom 80-ih, seli u Zadar, gdje i danas živi i radi. Dosad je izlagao na 130-ak samostalnih izložbi u Zagrebu, Varaždinu, Dortmundu, Cloppenburgu, Hvaru, Čakovcu, Los Angelesu, Karlovcu, Zadru, Krapini, Petrinji, Splitu, Starom Gradu, Münchenu, Pečuhu, Budimpešti, Osijeku, Labinu, Rovinju, Puli. Izlagao je na više od 800 skupnih izložbi u domovini i diljem svijeta.

Dobitnik je nekoliko nagrada, među kojima su Prva nagrada 4. bijenala akvarela u Karlovcu i Vjesnikova nagrada „Josip Račić“ za 1987. godinu. Godine 1996. odlikovan je Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića. Galerija Kula iz Splita 2009. godine izdaje monografiju „Antun Boris Švaljek“. Također, u produkciji Hrvatske radiotelevizije o Antunu Borisu Švaljeku snimljen je četrdesetpetominutni biografski dokumentarni film, premijerno emitiran 2010. godine.

Gradski muzej Varaždin 1988. godine objavio je grafičku mapu A. B. Švaljeka sa šest listova s varaždinskim motivima. Antun Boris Švaljek redovni je profesor na Likovnoj akademiji mostarskog Sveučilišta u Širokom Brijegu.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje