Povežite se s nama

Kultura

Varaždinski umjetnik Ivan Mesek odavno srastao s “džamijom”, a sada je i optrčao

Objavljeno:

- dana

U petak, 26. listopada, u Domu hrvatskih umjetnika u Zagrebu predsjednica RH otvorila je veliku izložbu pod nazivom „Okruženju usprkos“, kojom se obilježava 150 godina postojanja Hrvatskog društva likovnih umjetnika i 80 godina od izgradnje Meštrovićeva paviljona.

Podsjećamo, riječ je o zdanju koje je nakon džamije u Drugom svjetskom ratu i Muzeja revolucije nakon njega u 90-ima postalo ono za što ga je genij i projektirao – dom umjetnosti, a nakon pokušaja prvog predsjednika da od njega napravi inačicu rimskog Panteona i u njemu smjesti hrvatske velikane.

Mnogo rasprava izazvala je nedavna obnova spomenute zgrade i uklanjanje zelenila iz okoliša, te je izložba poslužila pomicanju fokusa na bitno, a to je namjena objekta. Kustos izložbe Branko Franceschi imao je težak zadatak da iz bogate likovne povijesti odabere ono što je markiralo povijest. To je nužno pretpostavljalo i da mnogi zaslužni autori u konačnici neće biti predstavljeni na izložbi, no već prvi pogled na popis autora i izložena djela govori o nizu remek-djela hrvatske umjetnosti.

Laskavo priznanje

Naime, u smislene cjeline i odnose posloženi su Bukovac, Kraljević, Račić, Varlaj, Ljubo Babić, Murtić, Vaništa, Knifer, Braco Dimitrijević, Tom Gotovac… te naši Varaždinci Miljenko Stančić i Ivan Mesek. Njih dvojica, uz Međimurca Željka Kipkea, jedini predstavljaju hrvatski sjever. To je nesumnjivo laskavo priznanje varaždinskom performeru i aktualnom ravnatelju Gradskog muzeja Varaždin. Štoviše, Mesek se u ovoj prigodi predstavio impresivnom urbanom intervencijom preko cijele fasade i kolonade oko „džamije“, postavivši printove dimenzija 2 x 3 metra na kojima su fotografije muške osobe. Riječ je o samom autoru, u odijelu s aktovkom u ruci u sekvencama pokreta (trčanja), što sugerira suvremenoga užurbanog čovjeka koji trči a ne dolazi nigdje, već se vrti u krug.

Likovnim znalcima projekt je poznat još iz 2004. godine, kada je bio uvršten na Salon mladih, no nije izveden s obzirom na to da su organizatori naknadno isti prostor ustupili sponzoru da se na isti način reklamira! Sve to je, podsjećamo, izazvalo burne reakcije stručne javnosti. Dodajmo da Ivan Mesek i džamija imaju bogatu povijest, pa ju je tako 2014. godine na jednu večer pretvorio u „Mauzolej hrvatskih umjetnika“, aludirajući na Tuđmanovu ideju, a i kritički se tada osvrnuo na porazan status umjetnika u društvu.

U središnjem prostoru džamije uprizorio je oltar na kojem je, poput nekoga balzamiranog velikana, ležao dva sata i pružao publici mogućnost da mu oda poštovanje za neko remek-djelo koje će tijekom umjetničkog života možda stvoriti. Samo godinu dana kasnije na pročelje postavlja ogroman print pod nazivom „Evo vam ga!“, na kojem je lice sastavljeno od dijelova lica Franje Josipa, Ante Pavelića, Josipa Broza i Franje Tuđmana, stvarajući na taj način „ultimativnog vođu“ s ciljem prekida vječitih rasprava o tome tko je bio veći i bolji vođa, veći Hrvat ili pak veći krvnik Hrvata.

Ova godina iznimno je dinamična u Mesekovu profesionalnom životu. Od kraja svibnja preuzeo je vodstvo Gradskog muzeja te se intenzivno posvetio redefiniranju ustanove, kako je to i najavio u jednom razgovoru, ne zanemarujući svoj životni odabir posvećen umjetničkom stvaranju. Kulturna javnost svjedočila je i objavi autorove monografije u izdanju zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti, sudjelovao je na grupnoj izložbi kojom je predstavljena likovna scena hrvatskog sjevera u Gradskoj galeriji Labin, da bi prije nekoliko mjeseci u Bjelovaru izveo performans „Go West“, tematizirajući masovni odlazak hrvatskih građana na zapad. Na svojevrsnoj aukciji, s vidljivo naznačenim cijenama po sebi, publici je prodavao dijelove odjeće te se s prikupljenim sredstvima uputio na kolodvor po prvu kartu za zapad.

Neumorni kreativac

Anticipirao je na taj način žalostan čin i odluku još jednog performera, Siniše Labrovića, koji se ponukan situacijom prije nekoliko tjedana stvarno odlučio iseliti iz Hrvatske. Stoga ne treba dvojiti o tome da ćemo idućih godina svjedočiti novim rezultatima Mesekove iznimne stvaralačke energije, kako u djelovanju GMV-a tako i kroz njegove umjetničke projekte. Uvrštenjem u postav hrvatskih velikana doživio je još jednu afirmaciju u širim razmjerima.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje