Povežite se s nama

U fokusu

Mladen Rogina o zatvaranju kolodvora, dok je Dominko zatražio ostavke Marina Bosilja i Lovorke Horvat

Objavljeno:

- dana

Mladen Rogina, bivši član Živog zida, a sada nezavisni vijećnik, postavio je na aktualnom satu pitanje vezano uz autobusne linije.

– U vrijeme kad se klimatiziramo, kad smo sklonjeni od nepogoda, mnogi građani vani na vrućinama čekaju rijetke linije autobusa. Kolodvori se zatvaraju, primjerice u Ludbregu je zatvoren, u Marofu malo radi, malo ne. S druge strane postoji plan integriranog prijevoza putnika. Bitno da se lova okreće, a građane – ko ih šiša. S kim ćemo zamijenit te naše ljude? Nismo zanimljivi ni Indijcima ni Pakistancima. Nepalci i Tibetanci, mi se na njih možemo osloniti, za sve druge smo zabit. Bio sam u Ujedinjenim Arapskim Emiratima gdje najzadnje stajalište ima klimu i televizor – objasnio je Rogina.

Dodao je da Emirati također imaju master plan, ali napisan na 186 stranica, dok varaždinski ima 476 stranica.

– Mi imamo tri puta veći, njihov radi savršeno, a od našeg nemamo ništa. Izgovor je za pranje novca. Koliko je koštao master plan i što se realiziralo od dvije i pol godine otkada je donesen? – zanima Roginu.

Čačić mu je odgovorio sljedeće:

– Da bismo dobili EU novac, moramo sve podloge napraviti. Postupamo u okviru standarda koje je postavilo Ministarstvo. Sustav je napravljen da 85 posto plaća EU, a svaka županija po pet posto, i to plaćamo. Je li to previše, to je sigurno. Sad dolazimo do pravih pitanja. Što se tiče kolodvora, propisana je mjera koja daje pravo da se ukinu kolodvori i ako lokalna samouprava ne želi financirati, oni se zatvaraju. Nitko nas to ne pita. Slična glupost, čak i gora, pokušala se napraviti sa pravilnikom kojim bi se propisao da monopol damo trima tvrtkama u Hrvatskoj, da oni propišu uvjete, a mi plaćamo. To se još nije dogodilo. Kod ministra Butkovića sam rekao da imam dojam da nitko tko štiti javni interes, to nije vidio. Rekao je ministar da se slaže sa mnom, da će sve staviti u red. Možda će se desiti da se pomakne JPP projekt, koji stoji jer postojećim monopolistima tako odgovara. Ministar je također obećao da će zaustaviti to kako je krenulo i da će svi akteri biti uključeni – izjavio je Čačić, koji se nada da će do kraja godine nešto više reći o tome.

Župan je ujedno podsjetio da županija sufinancira prijevoz srednjoškolaca.

Drugo pitanje koje je vijećnik Rogina postavio vezano je uz ravnatelja Opće bolnice Varaždin Nenada Kudelića i je li on i dalje upravitelj bolnice.

Župan je pritom rekao da je Kudelić i dalje – ravnatelj.

Ostavke!

Drugi, također bivši član Živog zida Marijan Dominko osvrnuo se na pitanje koje je postavio na prošloj sjednici, a vezano je uz Marina Bosilja, ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo, kojeg se krivi jer je u vrijeme kada bi trebao obavljati dužnost ravnatelja Zavoda, radio kao profesor u Medicinskoj školi Varaždin. Zatražio je pritom ostavke pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i civilno društvo Varaždinske županije Lovorke Horvat i Marina Bosilja.

– Čini se da je zdravstvo danas u fokusu. Danas popodne možda napišem dvije tri prijave za vas, ako neću imati što raditi. Svaki bedak u ovoj zemlji ima pravo, da li zato što je zločest ili slično, svatko ima pravo podnijeti kaznenu prijavu. Da bi Dominko mogao reći da je to učinjeno. Pa što onda? To je priča za publiku da je podnesena kaznena prijava. U pristojnim zemljama to dolazi do izričaja tek kada je presuda donesena. Ako se igdje pojavi sumnja da se radi o zloupotrebi, mi ćemo se uključiti, kao i naša revizija. Možemo vam poslati izvješće, ako vas to veseli – odgovorio je župan.

Dominko je županu uzvratio da je krivo razumio.

– Zamolio sam vas da se osvrnete na to da dokument od 14. lipnja navodi da je inspektorat utvrdio da je Bosilj radio u školi i da je pokrenut postupak – navodi Dominko.

Čačić je pritom odgovorio:

– Pokrenut ćemo postupak po tom dokumentu – zaključio je župan.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje