Povežite se s nama

U fokusu

Trebaju li Varaždinci strepiti zbog ilegalno odloženog otpada na Vinokovščaku?

Objavljeno:

- dana

Da se kojim slučajem vodocrpilište Vinokovščak ne puni iz korita rijeke Drave, zabrinutost Varaždinaca za njegovu zaštitu i ispravnost vode možda bi bila itekako opravdana.

Podsjećamo, u neposrednoj blizini III. zone zaštite spomenutog izvorišta već 15-ak godina se ilegalno odlaže otpad, te su u zadnje vrijeme u javnost putem društvenih mreža plasirane teze da taj otpad ugrožava podzemne vode. No, u varaždinskoj gradskoj tvrtki Varkom d.d. smatraju kako nema mjesta panici jer je smeće odbačeno jugoistočno od vodocrpilišta.

Koncentracija tetrakloretena u podzemnim vodama se i dalje ispituje u Bartolovcu

– Takve priče su neutemeljene, a upravo zbog sigurnosti građana Varkom je od Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta naručio izradu „Programa za provođenje mjera zaštite u zonama vodocrpilišta Bartolovec, Vinokovščak i Varaždin“. Svi podaci o tom vodocrpilištu su temeljeni na znanju i zahvaljujući spomenutom projektu od 2016. godine poznato je sve o načinima na koje Grad Varaždin crpi svoju vodu – ističe Varkomov direktor Željko Bunić.
Fakultetski Zavod za geologiju i geološko inženjerstvo je detaljno identificirao sve potencijalne onečišćivače na područjima iz kojih grad Varaždin dobiva pitku vodu. Riječ je o „teoretski“ tri, a zapravo postoje dva ključna vodocrpilišta – Bartolovec i Vinokovščak. Potonje se nalazi sjeverno od odvodnoga kanala HE Varaždin i puni se tako da vodni tokovi dođu do određenog sloja iz kojeg ima prinos.

– Na karti s ucrtanim trasama smjera kretanja podzemnih voda jasno je vidljivo da se Vinokovščak zapravo puni iz korita rijeke Drave. A sporni, ilegalno odloženi otpad nalazi se u zagađenoj zoni koja je južno od vodocrpilišta i definitivno nema nikakvog utjecaja na vodocrpilište, s bušotinama ili zdencima od 40 do 80 metara – uvjeren je Bunić, od kojeg doznajemo i detalje o trima vodozaštitnim zonama koje je analizirao Fakultet.

“Crvena zona“

Za svaku od njih vrijede stroga pravila, pa je „crvena“ uvijek ograđena i najstrože čuvana. Druga je „plava“ i samo ponekad je zaštićena ogradama, dok je treća „zelena“ i sugerira da je u njoj skoro cijelo varaždinsko područje.

– Varkom je svoje ključne resurse na vodocrpilištima Vinokovščak i Bartolovec zaštitio ogradom i nadzorom u prvoj zoni zaštite. U drugoj pak zoni nije dozvoljena gradnja nikakvih objekata niti unos bilo kakvih nitrata u tlo. Naša ispitivanja vode na vodocrpilištima pokazuju da je voda više-manje ispravna, a naročito nakon obrade, jer povremeno se dogodi da pojedini zdenac ima problema s mikrobiološkom kakvoćom vode, što anuliramo postupcima dezinfekcije – pojasnio je Bunić.

Varkom je svoje ključne resurse na vodocrpilištima Vinokovščak i Bartolovec zaštitio ogradom u prvoj zoni zaštite

No, spomenuti otpad ilegalno odložen na Vinokovščaku nalazi se u III. zoni, što nije baš daleko od zdenaca.

– Stav Varkoma je tu jasan, apsolutno se protivimo ovakvom protuzakonitom postupanju pojedinaca koji odbacuju smeće u prirodi. No, čak i da padne kiša na to područje, oborine neće prodrijeti do struja koje prinose vodu u zonu vodocrpilišta. Čak su veće šanse da zbog smjera kretanja podzemnih voda ovakav prinos u minimalnoj mjeri zahvati naše najznačajnije vodocrpilište Bartolovec. Srećom, ono je dosta udaljeno – veli čelnik tvrtke koja je iz razumljivih razloga pod povećalom javnosti.

Dodajmo da Varkom ima četiri ključna izvora vode, koju uglavnom crpi iz prinosa rijeke Drave. To su Bartolovec, iz kojeg je lani ispumpano 6,9 milijuna m³ vode, kaptaža Belski dol s 1,27 milijuna m³, Vinokovščak s 1,89 milijuna m³ zahvaćene vode, dok se vodocrpilište Varaždin ne koristi.

Oborine koje ispiru otpad na Vinokovščaku podzemne vode nose prema Bartolovcu

– Ukupno je lani ispumpano 9,5 milijuna m³ vode, od čega najviše (više od 70 %) na Bartolovcu. Vodocrpilište Varaždin (kod gradskoga groblja) nije u funkciji, jer je intenzivno korištenje umjetnih gnojiva u vidovečkom kraju dovelo do povišenih koncentracija nitrata u podzemnim vodama. Ovo vodocrpilište je sada rezervno, jer se i takva voda može koristiti, ali Varkom se želi držati svih zakonskih propisa pri isporuci zdravstveno ispravne vode – ističe.

Za razliku od vodocrpilišta Varaždin, u kojem je prisutnost nitrata u podzemnim vodama konstantno iznad maksimalno dopuštene, koncentracija tetrakloretena se i dalje ispituje u Bartolovcu.

Pad tetrakloretena

– Monitoring je uveden nakon zagađenja koje je prvi put evidentirano 2013. godine. Te je godine Varkom nabavio i uređaj za filtraciju vode aktivnim ugljenom. Prema podacima iz 2017. i 2018. godine, ni u jednom uzorku vode nije pronađena koncentracija tetrakloretena iznad maksimalno dozvoljene i dobro je da je u stalnom padu. Oko 2100 uzoraka vode iz regionalnog vodovoda Varaždin se analizira svake godine u laboratoriju Varkoma i rezultate objavljujemo na našim službenim internetskim stranicama – zaključio je Željko Bunić.

Svake sekunde ispumpaju 800 litara vode

Ovih dana na Vinokovščaku će u upotrebu biti pušten novi zdenac kapaciteta 80 litara vode u sekundi, a voda će se ispumpavati kroz bušotinu duboku 40 metara. Dodajmo da vodocrpilište Bartolovec ima ukupni kapacitet od 500 litara vode u sekundi, Vinokovščak 230 lit/sek, Belski dol svega 50 lit/sek, a Varaždin (koji se ne koristi, iako ima jedan zdenac opremljen postrojenjem za skidanje nitrata) ima kapacitet od 50 litara u sekundi.
– Varkom trenutno na svojim vodocrpilištima ostvaruje kapacitet od oko 800 litara vode u sekundi, a u razdoblju od nekoliko godina povećat će ga na oko 1000. No, trenutna prosječna dnevna potrošnja na vodoopskrbnom području je oko 200 do 250 lit/sek, što dovoljno govori o kapacitetu koji naša tvrtka ima – rekao je Bunić, od kojeg doznajemo da nikakvih naznaka za poskupljenje vode još uvijek nema.

Štoviše, ima dobrih vijesti za ljubitelje tzv. „muške vode“ iz Belskog dola, uz koju se vežu brojne legende. Naime, nju Varkom namjerava i marketinški iskoristiti, putem mini-projekta flaširanja.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje