Povežite se s nama

Kultura

Jenkač: “Promocija Rabuzinova slikarstva naša je čast i zadaća!“

Objavljeno:

- dana

U novomarofskom Kulturnom centru “Ivan Rabuzin” u petak su započeli Rabuzinovi dani. Manifestacija je to kojom Grad Novi Marof već šestu godinu zaredom odaje priznanje svom sugrađaninu, svjetski poznatom naivcu i legendi hrvatskog samoukog slikarstva.

Djela Ivana Rabuzina izložena su u sklopu izložbe „Oblici, brežuljci, cvijeće… moj zavičaj“ koja prikazuje „život“ Rabuzinove umjetnosti kako na slikama, tako i na tapiserijama, namještaju, porculanu i drugim uporabnim predmetima, a za postav izložbe zaslužna je Mirjana Dučakijević, dugogodišnja muzejska savjetnica.


Renata Horvatić, voditeljica ureda Turističke zajednice Grada Novog Marofa kazala je kako je ova izložba kruna Rabuzinovih dana, te naglasila da je ove godine po prvi put izložen slikani namještaj. Za početak travnja najavila je okrugli stol „Sjećanje na Rabuzina” na kojem će se svi njegovi suradnici koji su još uvijek s nama, prisjećati lijepih dana i njihovih suradnji i razgovora.

– Imamo i likovnu radionicu u suradnji s našom Udrugom Lunom, tako da naše mlade nade učimo i ostavljamo trag da nauče i znaju prenositi to ime i Rabuzinovu ostavštinu koju je nama ostavio kao zalog, a naša je obaveza prenositi to dalje – rekla je Horvatić dodavši kako će u programu biti filmova poput onog Antun Vrdoljaka o Ivanu Rabuzinu, Ključ sreće te još dva dokumentarna filma, a ispred Gradske knjižnice i čitaonice Novi Marof bit će organizirano predstavljanje raznih zapisa i tekstova o Rabuzinu.

– Uspjeli smo i grad ukrasiti, Kulturni centar ima prekrasne vizure, instalacije, kojima smo grad obojali Rabuzinovim bojama. Ljudi svake godine zovu i pitaju čim najavimo Rabuzinove dane, upiti nam stižu iz cijele Hrvatske pa i šire. Interes svakako postoji tako da imamo najavu lijepe posjećenosti kroz ovih mjesec dana – dodala je Horvatić.

Gradonačelnik Novog Marof Siniša Jenkač istaknuo je kako su Rabuzinovi dani jedan od najvažnijih kulturnih događaja Novog Marofa.

– Čitav Kulturni centar, pa i čitava kultura Novog Marofa vrti se oko Ivana Rabuzina, on je naš najznačajniji umjetnik, ne samo novomarofski, nego i čitave Hrvatske, pogotovo u naivi. Drago mi je da kulturu grada Novog Marofa vežemo uz njegovo ime i promoviramo slikarstvo Ivana Rabuzina. Osjećamo da je to naša dužnost jer svaki umjetnik živi među ljudima onoliko dugo koliko se promoviraju njegove slike i koliko je za njegovo slikarstvo vidljiv interes, toliko je on i kao umjetnik i posthumno prisutan među ljudima. S jedne strane to je naša zadaća, a s druge strane naša čast – poručio je Jenkač dodavši da promocija Ivana Rabuzina doprinosi promociji šireg novomarofskog područja.

– Novi Marof je zahvaljujući Rabuzinu jedno kulturno središte, a i buduće turističko središte kroz promociju svih ovih naših ‘lepih, pitomih, zagorskih bregov’ koji se vide na Rabuzinovim slikama, a koje posjetitelji mogu doživjeti upravo šetnjom kroz te pitome brege. Turistički gledajući, upravo smo u fazi projektiranja, planiranja, a u nekoj bližoj budućnosti promoviranja te outdoor walking destinacije, te pripremamo nekoliko staza koje smo prijavili smo na natječaj za projektiranje pješačko-biciklističkih staza – najavljuje gradonačelnik.

Mirjana Dučakijević, autorica postava izložbe istaknula kako je Rabuzinova ljubav prema prirodi vidljiva na platnu koje je poklonio ljudima koji se osjećaju osamljeno i zapušteno.

– Osim ulja koja su bila relativno skupa i relativno su dugo nastajala, grafika je bila tehnika koju su si mogli priuštiti oni koji su željeli imati na zidu takvu sliku tih divnih brežuljaka, oblaka, cvjetova koje je on tako brižno čuvao u svom slikarstvu i podario ih cijelom svijetu. Ivan Rabuzin imao je preko 200 samostalnih izložbi, od Pariza, preko Italije, Francuske do dalekog Tokija, gdje je realizirao i izabrao jedno krasno kazališno platno u njegovom motivu za jedan zastor, a Japanci su iskreno u njegovim djelima prepoznali tu ljepotu prirode – opisala je Dučakijević.

Na izložbi je izložen i velik broj Rabuzinovih djela iz privatne kolekcije Zlatka Meštirća, njegova velikog prijatelja.

– Sjećanja na Rabuzina su sjećanja koja nikada ne tamne, koja nikad ne odlaze i koja se uvijek vraćaju i veliko mi je zadovoljstvo što sam sa Rabuzinom uspio dogovoriti i osigurati za ovaj kraj nešto od njegovih velebnih djela. Rabuzinove slike, krajolik našeg Hrvatskog zagorja nešto je prekrasno. Ne samo za nas Zagorce, nego za Hrvatsku i za svijet. Zato mi je posebno zadovoljstvo da i ove godine Rabuzinovi dani u Novom Marofu daju svoj obol svemu onom stvaralaštvu koje je Ivan Rabuzin unio u ovaj krajolik i ostavio trag ovome svijetu umjetnosti, ne naivnoj umjetnosti, njegovoj, Rabuzinovoj umjetnosti, tom jedinstvenom svijetu – komentirao je Meštrić dodavši kako prepoznatljiv i autentičan Rabuzinov potpis nikad neće izblijediti.

Posjetitelji će ovu vrijednu izložbu moći razgledati od 25. ožujka do 24. travnja 2022. u Kulturnom centru „Ivan Rabuzin“ u Novom Marofu.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje