Povežite se s nama

U fokusu

Reforma “na ispitu”: nastavnici povijesti i sindikat ogorčeni, a ravnatelji poručuju da se mora odnekud početi

Objavljeno:

- dana

– Dokument strukovnog kurikuluma koji je 27. kolovoza dostavljen školama ne predviđa povijest kao jedan od obveznih općeobrazovnih predmeta.

Ako je riječ o važećem kurikulumu, riječ je o velikoj izmjeni s ozbiljnim posljedicama za učenike i nastavnike. Držimo nedopustivim da učenici nakon završene osnovne škole ostanu bez ijednog nastavnog predmeta koji bi im omogućio da se na znanstvenim osnovama upoznaju s društvenim fenomenima i njihovom povijesnom pozadinom te steknu osnove političke i građanske pismenosti. Ovakva promjena važna je i za egzistenciju nastavnika koji su dosad izvodili nastavu povijesti – navodi se u dopisu Hrvatske udruge nastavnika povijesti (HUNP) upućenom ministrici znanosti i obrazovanja Blaženki Divjak i njezinim pomoćnicima Momiru Karinu i Vladimiru Prskalu, koji je zadužen upravo za strukovno obrazovanje.   

Vjeronauk važniji?

Ove je jeseni, kao što je i najavljivano, u odabranim hrvatskim školama krenulo se s reformom obrazovnog sustava. Uz eksperimentalni program „Škola za život“,  u srednjim školama u Hrvatskoj počela je eksperimentalna provedba dualnog obrazovanja u trogodišnjim strukovnim školama za zanimanja prodavač, kozmetičar, dimnjačar i staklar. U ovu provedbu uključene su i tri srednje škole iz Varaždinske i Međimurske županije: Ekonomska i trgovačka škola Čakovec i Srednja škola Ludbreg u kojoj se školuju prodavači te Strukovna škola Varaždin sa smjerom kozmetičar.

Prema novoj koncepciji  trogodišnjeg strukovnog obrazovanja usmjerenoj na tržište rada, povijest, biologija i geografija više ne ulaze u općeobrazovni blok predmeta, u kojem ostaju samo hrvatski jezik, matematika, informatika, strani jezik, a kao izborni vjeronauk.

Predsjednica HUNP-a Dea Marić navodi da članove Udruge najviše brine interes učenika.

– Držimo da učenici tijekom svog srednjoškolskog obrazovanja imaju prava dobiti osnovna znanja o društvu i njegovu razvoju kroz povijest. Bez toga neće biti politički niti građanski pismeni – rekla je Marić.

U HUNP-u kažu da je trenutno ugrožena satnica manjeg broja nastavnika koji su o novoj situaciji u školama doznali uoči samog početka nastave.

– Po završetku ovog pilot-projekta bit će pogođen puno veći broj nastavnika povijesti. Nadamo se da će Ministarstvo u tom slučaju imati na umu položaj svih nastavnika te domisliti primjerene mehanizme njihova zbrinjavanja – poručila je.

„Na nogama“ je i Hrvatski sveučilišni sindikat, u kojem su „izbacivanje“ povijesti nazvali „ekstremno šokantnim i opasnim“.

– Početkom školske godine nastavnicima povijesti šturo je objašnjen ovaj model, bez ključnih stavki koje objašnjavaju ovakav jednostrani potez. Ne postoji detaljno objašnjenje odgojno-obrazovnih ciljeva i ishoda koji stoje iza ove odluke, ne postoje procjene poslodavaca o ključnim kompetencijama koje učenik mora steći, nije transparentan popis škola koje su ušle u eksperimentalni program dualnog obrazovanja ni broj učenika koji pohađaju nastavu po pojedinom programu kako bismo dobili uvid u relevantni uzorak na temelju kojeg će biti procijenjena uspješnost eksperimentalnog programa. Također, ne postoji popis  gospodarskih subjekata koji su preuzeli obvezu obrazovanja. Riječ je o robotizaciji obrazovnog sustava koje će biti lišeno humanističke dimenzije – upozoravaju u dopisu Hrvatskog sveučilišnog sindikata kojeg potpisuje predsjednica Vlatka Vukelić.

Dodatnu zbrku i ogorčenja nastavnika povijesti stvorila su i dva kurikuluma. Prema HUNP-u, Ministarstvo je školama poslalo jednu verziju kurikulumu u lipnju, koji uključuje povijest kao općeobrazovni predmet, te drugu verziju uoči samog početka nastave u kojem povijesti nema.

Važniji „Dobar dan!“

Ravnateljica Ekonomske i trgovačke škole Čakovec Bosiljka Vinković Kukolić kaže da nije istina da su o svemu doznali nekoliko dana prije početka nastave.

– O nastavnom programu smo obaviješteni odmah nakon Nove godine. Znali smo kakav će biti nastavni program, ali nismo o tome smjeli govoriti jer je sve još bilo u reviziji. Razumijem profesore povijesti i geografije, ali smatram da djeca u strukovnim zanimanjima neće biti zakinuta za općeobrazovne predmete. Osobno mi je žao, ali djeca koja su u osnovnoj školi učila hrvatsku i svjetsku povijest ne trebaju učiti detalje o povijesti i u srednjoj u strukovnim zanimanjima. Osobno smatram da je puno bolje da prodavači uče komunikacijske vještine, „Dobar dan!“ i „Izvolite“, ili da frizeri znaju sve tehnike šišanja, umjesto da uče detalje o, primjerice,  Prvom svjetskom ratu. Stoga ovakav način rasterećivanja strukovnog obrazovanja na način da djecu ne opterećuju stvarima koje im neće biti važne za buduće zanimanje podržavam – istaknula je Vinković Kukolić.

Ravnateljica Ekonomske i trgovačke škole Čakovec navodi da su promjene u strukovnom obrazovanju bile nužne i potrebne.

– Važno je naglasiti da ovim promjenama nitko neće biti zakinut za obrazovanje, ali isto tako je važno reći da treba razlikovati obrazovanje od interesa. Učenje se danas ne svodi samo na nastavnika i knjigu, tako da ako nekoga zanima povijest, informacije koje ga zanimaju može potražiti na drugim mjestima – istaknula je Vinković Kukolić.

Josip Zdelar, ravnatelj Srednje škole Ludbreg, koja je također uključena u eksperimentalno provođenje dualnog obrazovanja, kaže da se uvijek zalagao za to da trogodišnja zanimanja imaju više prakse i stručnih predmeta.

– To ne znači da učenicima ne treba opće obrazovanje koje uključuje predmete poput povijesti ili geografije. Meni je jasno da se nastavnici boje otkaza, ali reforme moraju od nekud početi. Nadam se da će i ostala trogodišnja zanimanja, poput strojara, bravara i slično isto doživjeti promjene u tom smislu – rekao je Zdelar.

Kao u Europi

Ravnatelji tvrde da su promjene napravljene na temelju stvarnih potreba poslodavaca.

– U Hrvatskoj imamo puno stranih trgovačkih lanaca koji su imali primjedbe na kadar koji dolazi iz obrazovanja i u tom smislu eksperimentalni program je dobar. Poslodavci trebaju ljude koji znanju raditi, trebaju majstore, a danas bi svi samo studirali. Zato nam se događa da hotelijeri postavljaju pločice, a građevinski tehničari rade u trgovinama. Eksperimentalni program je napravljen po uzoru na zapadnoeuropske zemlje gdje je obrazovni sustav napravljen na način da djeca imaju praksu i stručne predmete. Ne vidim problem zašto tako ne bi bilo i kod nas – zaključila je Vinković Kukolić.

U fokusu

U teorije zavjera češće vjeruju mlađe osobe, manje obrazovani i građani desnih svjetonazora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kakva obilježja imaju građani i građanke Hrvatske koji su skloniji vjerovanju u teorije zavjera i dezinformacije te za koga oni glasaju na izborima, predstavljeno je na današnjem predstavljanju rezultata anketnog istraživanja Jadranskog opservatorija za digitalne medije (ADMO).

Anketno istraživanje je provedeno od 11. prosinca 2023. do 31. siječnja 2024. na nacionalnom probabilističkom uzorku od 924 osobe, u dobi od 18 do 65 godina, koje koriste internet i koje su sudjelovale u prvom krugu istraživanja 2022. godine.

U odnosu na svibanj 2022., kada je proveden prvi val istraživanja na istim sudionicima, početkom 2024. godine vidi se porast u slaganju s većinom tvrdnji koje opisuju globalne teorije zavjera, objavio je GONG.

– Uočeno je devet viralnih tema koje se odnose na stanje nakon pandemije i COVID-19, klimatske promjene, veliku zamjenu stanovništva, veliki reset, QAnon, ratove u Ukrajini i Gazi, EU i teorije o LGBTQ+ zavjerama. Posebno se izdvajaju teorije zavjera o migracijskim prijetnjama, post-covidu, Europskoj uniji i velikom resetu svijeta. Sve to upućuje na postojanje super-teorije zavjere koja predstavlja konspiratornu imaginaciju o svjetskoj tiraniji kojom vladaju neodređene elite – pojasnio je jedan od autora istraživanja Nebojša Blanuša, profesor s Fakulteta političkih znanosti i član ADMO-a.

– Mlađe i manje obrazovane osobe, osobe desnih ideoloških orijentacija kojima se čini da se svijet prebrzo mijenja na zlokoban način i time ugrožava postojeći način života, oni s niskim povjerenjem u znanost i tradicionalne medije te oni s intuitivnim stilom razmišljanja – to bi bili građani i građanke za koje možemo reći da su prema rezultatima istraživanja skloniji vjerovati u super-teoriju zavjere – pojasnila je jedna od autorica istraživanja Ivana Hromatko, profesorica s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu i članica ADMO-a.

Prema prikupljenim podacima, takav način razmišljanja izraženiji je kod birača koji su na nedavno završenim parlamentarnim izborima glasali za Most i partnere te za koaliciju okupljenu oko Domovinskog pokreta. Teorije zavjere najmanje prolaze kod birača Možemo.

Povjerenje u institucije je i dalje vrlo nisko i uglavnom se nije promijenilo u odnosu na prethodnu točku ispitivanja, upozorila je jedna od autorica istraživanja Mirjana Tonković, profesorica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Najmanje povjerenja sudionici istraživanja imaju u političke stranke, Hrvatski sabor, Vladu, pravosuđe. U prosjeku je to povjerenje niže od 3 na skali od 1 do 10. Oko 90 % sudionika i sudionica smatra da su za stvaranje i širenje lažnih informacija u Hrvatskoj najviše odgovorni političari, zatim novinari i urednici, društvene mreže, korporacijski lobiji i teoretičari zavjera – pojašnjava Tonković te ističe kao je procjena sudionika o vlastitoj informiranosti o političkim zbivanjima relativno niska, čak niža u odnosu na 2022.

– Interes ispitanih građana i građanku za politiku i izbore je nizak i nepromijenjen u odnosu na prvo mjerenje. Vjerovanje u lokalne i globalne teorije zavjera je poraslo, povjerenje u znanost se smanjilo, a politička orijentacija ispitanika je nešto desnija u odnosu na svibanj 2022. godine – zaključuje Tonković.

U odnosu na 2022. poraslo je slaganje s tvrdnjom da velike farmaceutske tvrtke namjerno šire zarazne bolesti kako bi povećale prodaju lijekova (44% ispitanih se slaže), kao i s tvrdnjom da se svakoga tko ima računalo spojeno na Internet tajno prati i neovlašteno nadzire (45% ispitanih se slaže).

Nadalje, porastao je broj onih koji vjeruju da Židovi upravljaju najvažnijim svjetskim događajima za gotovo 10% i sada iznosi 30% od ukupnog broja ispitanih. U odnosu na rezultate iz 2022., kada je iznosio 10 posto, porastao je i broj građana i građanki (14%) koje vjeruju da je globalno zatopljenje izmišljotina korumpiranih znanstvenika koji žele i dalje trošiti javni novac za svoja istraživanja. Čak 45% sudionika i sudionica istraživanja slaže se s tvrdnjom da bez obzira tko je službeno na čelu vlada, medija i korporacija, postoji tajna grupa moćnika koja kontrolira događaje u svijetu, kao što su ratovi i ekonomske krize.

Svjetlana Knežević iz Gonga upozorila je kako je u super izbornoj godini, više no ikada prije, postalo jasno kako su dezinformacije, vjerovanje u teorija zavjere i zloupotreba umjetne inteligencije veliki rizici za integritet izbora i demokraciju. Vratiti povjerenje u institucije, medije, znanost, kao i politički obrazovati građanstvo, da njeguju zdravi skepticizam i kritički promišljaju, ali i aktivno sudjeluju u društvu i političkim procesima vidi kao smjer za ozdravljanje demokracije.

ADMO je multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa u digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti – kako građana i građanki, tako i novinara i novinarki, kao i sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine. ADMO je dio EDMO-a, Europske digitalne mreže za borbu protiv dezinformacija u kojoj sudjeluju hubovi iz svih zemalja članica EU.

Nastavite čitati

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje