Povežite se s nama

Međimurje

Udruge MIS i MIK predstavile nove projekte te prestižne STEM tečajeve za djecu i mlade

Objavljeno:

- dana

Udruge Mladi informatički stručnjaci (MIS) i Međimurski informatički klub (MIK) u školskoj godini 2021./2022. provodit će projekte „Želim biti INformatičar!“, „STEM centar 2.0“ te „Centar izvrsnosti informatike Međimurske županije“.

Spomenuti projekti objedinjuju najprestižnije tečajeve za djecu i mlade iz STEM područja, pri čemu se naglasak stavlja na razvoj kreativnosti, analitičko-logičkog i kritičkog razmišljanja te izvrsnosti. Trenutno su u tijeku prijave za 19 takvih STEM tečajeva.

Projekti

Projekt „Želim biti INformatičar!“ uključuje sedam obrazovnih tečajeva: „Razmišljaj računalno 1“ za učenike od 4. do 6. razreda osnovne škole, „Razmišljaj računalno 2“ za učenike od 6. do 8. razreda OŠ, „Arduino akademija“ za učenike od 5. do 8. razreda OŠ, „Izrada web stranica“ za učenike od 7. razreda OŠ do 4. razreda srednje škole, „Razvoj računalnih igara“ za učenike viših razreda OŠ i srednjoškolce, „Robotika za najmlađe“ za polaznike od 3. do 5. razreda OŠ te „3D modeliranje i ispis“ za učenike od 5. razreda OŠ do 2. razreda SŠ.

U sklopu projekta „STEM centar 2.0“ predviđeno je održavanje šest edukativnih tečajeva, orijentiranih na razvoj kompetencija u prirodoslovno-matematičkom području.

Za učenike od 5. do 8. razreda OŠ namijenjeni su tečajevi „Svijet fizike“, „Matematika PLUS“ i „Napredna robotika“, tečaj „Čarobna kemija“ mogu upisati učenici od 7. razreda OŠ do 2. razreda SŠ, dok je tečaj „Mladi inženjeri-radionica strojarstva i konstruktorstva“ predviđen za učenike od 5. razreda OŠ do 2. razreda SŠ. Dio projekta „STEM centar 2.0“ je i tečaj „Brusionica“, koji će se u suradnji s Dječjim vrtićem „Cipelica“ provoditi u dječjim vrtićima u naknadno definiranim terminima.

U novoj školskoj godini udruge MIS i MIK nastavljaju s provedbom projekta „Centar izvrsnosti informatike Međimurske županije“, osnovanog radi dodatnog rada s proaktivnim i visokomotiviranim učenicima osnovnih i srednjih škola, a u cilju razvoja naprednih IT znanja i vještina te poticanja izvrsnosti u polju računalnog razmišljanja.

Projekt se nastavlja odvijati pod pokroviteljstvom Međimurske županije te uključuje sljedeće tečajeve: „Moj prvi program“ za učenike 2.,3. i 4. razreda, „Algoritmi u LOGU jeziku“ za učenike od 4. do 8. razreda, „Algoritmi 1“ za polaznike 3., 4. i 5. razreda, „Algoritmi 2“ za učenike od 5. do 7. razreda, „Algoritmi 3“ za učenike od 6. do 8. razreda te „Algoritmi 4“ za sve srednjoškolce.

Prijave

Prijave za sve navedene tečajeve otvorene su do 19. rujna ili dok se ne popune slobodna mjesta, a mogu se podnijeti putem internetskih stranica udruga MIS i MIK, gdje se ujedno nalaze i detaljnije informacije o svakom pojedinom programu.

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Međimurje

Pridružite se 5. svibnja popularnoj biciklijadi „Stazama Općine Nedelišće“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Turistička zajednica Općine Nedelišće poziva na još jedno izdanje biciklijade „Stazama Općine Nedelišće“.

Svi željni druženja u prirodi i rekreacije doći će na svoje u nedjelju, 5. svibnja.

Početak biciklijade je u 10 sati kod Lovačkog doma u Nedelišću, a okupljanje i preuzimanje bonova za jelo i piće uz kotizaciju od 5 eura već od 9 sati. Za sve sudionike osigurana je okrjepa na punktovima u Slakovcu (kod Čige) i Gornjem Hrašćanu (Stara kovačnica) te tradicionalni ručak na završetku rute kod Lovačkog doma u Nedelišću.

Biciklijada je namijenjena svim uzrastima, a ovisno o vlastitim afinitetima opredijeliti se možete za kraću ili dužu dionicu u duljini od 22 odnosno 33 kilometara. Dijelom asfaltirane, dijelom makadamske, staze su većinom ravničarske i primjerene zahtjevnosti, dok je za djecu do 16 godina obavezno nošenje kacige.

Kako bi olakšali i ubrzali prijavu svih biciklista od ove godine Turistička zajednica Općine Nedelišće uvela je e-prijavnice za sve sudionike. E-prijavnicu popunite na stranici sbajkomilinanoge.hr –

https://sbajkomilinanoge.hr/page/novost/blog/otvorene-prijave-za-proljetnu-biciklijadu-30

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje